-
Půlnoc – City of Hysteria
Tahle deska měla otevřít Půlnoci cestu do „velkého“ světa showbusinessu ale nějak se to nepovedlo. Opadla aura mučedníků režimu i nekritické obdivování partou kamarádů, hodnotila se hudba jako taková a ta v celosvětové konkurenci neměla šanci na masový úspěch. Booklet CD tvoří klasická knížečka, která obsahuje průvodní slovo Václava Havla z roku 1984 a texty v angličtině, byť jsou skladby zpívány převážně česky. Šokovat měl i obal s nahým Magorem. Na desce se střídají momenty…
-
Půlnoc – Půlnoc
Eponymní debut Půlnoci z roku 1991 byla myslím první oficiální Mejlova nahrávka, pokud nepočítám Garáž, kde hostoval. CD je vybaveno tragickým bookletem s odfláklou grafikou a je v něm pouze seznam skladeb a hudebníků. Skladby pokrývají a kopírují tehdejší koncertní vystoupení, takže zazní známé skladby jako Podivná je podivná, Nikde nikdo, Kanárek, Je to nebezpečný, Tygr nebo Dopis. Ve zpěvu se střídají Mejla a zpěvačka Míša, typický undergroundový zvuk doplňuje v některých skladbách rock’n’rolová kytara,…
-
Nezařazené
Půlnoc Live In New York
Plný název tohoto CD je „Půlnoc with Elliot Sharp and Gary Lucas Live In New York“ a obsahuje záznam vystoupení z 25.4.1989. Sleevnote k CD napsal J.Riedel, booklet obsahuje pár černobílých fotek i texty a celkově se mi jeho zpracování líbí. Tehdejší sestavu Půlnoci tvořili zpěvačka Michaela Němcová, ex-Plastici Mejla Hlavsa, J. Janíček a J. Kabeš, v té době již delší dobu v kapele působící T. Schilla, K. Jančák a tehdy ještě bubeník Petr Kumandžas – později crossoverový Jolly Joker And The Plastic Beatles…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe & Agon Orchestra – Pašijové hry
Po Mejlové smrti spolupracovali plastici nějakou dobou se souborem Agon Orchestra, který se zabývá soudobou vážnou hudbou. Toto spojení není tak překvapivé, jak se na první pohled zdá, Agon Orchestra spolupracoval i s jinými undergroundovými a alternativními soubory (Psí Vojáci, M.Chadima). Při zmíněné spolupráci vzniklo několik nahrávek, jednou z nich bylo živé provedení Pašijových her v roce 2004 a toto vystoupení bylo zaznamenáno i na CD. Jeho booklet je v podobném (podle mě škaredém) grafickém duchu jako předchozí CD „Líně s tebou spím“ a obsahuje…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – Líně s tebou spím
„Líně s tebou spím“ (2001) je vlastně první oficiálně vydaná studiová nahrávka této legendární undergroundové skupiny. Bohužel, hlavní osobnost skupiny, Mejla Hlavsa, předčasně zemřel a tak se podepsal jen pod jedinou skladbou a i proto jsem si v době vzniku koupil CD pouze ze sběratelské povinnosti a jako projev úcty právě k Mejlovi. Takto jsem k nahrávce přistupoval velmi dlouho a její hudební kvality začínám doceňovat až nyní. Klasické členy V.Brabence (basklarinet, klarinet, altsaxofon, zpěv), J.Janíčka (klávesy, zpěv) a J.Kabeše (viola, zpěv) doplnil s kapelou již…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – 1997
Zhruba deset let po rozpadu a pět po jednorázovém revivalu pro zvané se dali legendární PPU znovu dohromady a vyrazili na turné, na němž zazněly ty největší hity z první poloviny 70. let a pár o dekádu mladších skladeb. Zachycené skladby představují to nejlepší z tvorby kapely, někteří posluchači budou možná upřednostňovat Pašije, mě však více sedí tato tvorba a její živé provedení zachycuje kapelu v životní formě. Záznam pochází se dvou koncertů v paláci Akropolis z listopadu 1997. Klasickou sestavu (J.Brabec – bicí, Vr.Brabenec…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – Bez ohňů je underground
Plastici se rozpadli v roce 1987 a protože se pánové tehdy rozešli ve zlém, tak by asi nikoho nenapadlo, že k prvnímu, jednorázovému, revivalu dojde už za pět let, v roce 1992. Jestli se nepletu, proběhl nejdříve koncert k výročí Charty 77 na Pražském hradě a poté následoval i koncert při příležitosti vydání knihy M.Hlavsy a J.Pelce „Bez ohňů je undergorund“ 4.12.1992 v pražském klubu Roxy. Koncert odehrála nejstarší sestava (z let 1969/1973), tedy Mejla Hlavsa (basa, zpěv), Michal Jernek (zpěv, klarinet), Jiří Števich…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – X – Půlnoční myš
CD Půlnoční myš dokumentuje poslední období existence kapely před rozpadem v roce 1988 a obsahuje skladby z roku 1985 a dvacetiminutovou scénickou hudbu k Havlově hře Pokoušení. Klasickou sestavu (Mejla – basa, zpěv, Josef Janíček – syntezátor, zpěv, Jiří Kabeš – viola, Jan Brabec – bicí) doplnil Ladislav Leština (flétna) a další hráči na klarinet, trombon a violoncello. Skupina se tak vrátila k bohatému a artistnímu zvuku předchozích období, přitom si ale zachovala jistou rockovou jednoduchost a hitovou chytlavost, takže vznikla jedna z nejzajímavějších nahrávek. Texty…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – IX – Hovězí porážka
Po několika koncepčních albech se plastici na začátku 80. let vrátili k rockové a písňové formě, byť v podobě tematického alba. Na Hovězí porážce dominují temné a pomalé skladby s depresivní deklamací. Náladě a atmosféře vládne rezignace a smutek, přitom některé skladby působí v pozdějších aranžích Půlnoci nebo Garáže příjemně až vesele, ale i v jejich původních verzích je slyšet melodický potenciál. Temné a nervní vyznění je dáno i nástrojovým obsazením, jedná se totiž o první nahrávku po odchodu V.Brabence do exilu a jeho saxofon nahradily další dechové nástroje…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – VIII – Kolejnice duní
Tohle CD mi přijde lehce zbytečné. Obsahuje totiž přebytky z let 1977 až 1982 a jeho hodnota je spíše dokumentární. Těžiště CD tvoří dvě dlouhé skladby, půlhodinových „100 bodů“ (již jednou vydané) a dvacetiminutový „Dopis Magorovi“, což je osobní vzkaz kapely a přátel tehdy vězněnému Magorovi. „Phil Esposito“ je zvukový záznam happeningu a poslední tři skladby byly v přepracované podobě použity později. O obou hlavních skladbách Mejla v jednom rozhovoru prohlásil, že je nemá rád – „100 bodů“ jako politickou záležitost a „Dopis Magorovi“…