-
Václav Havel – Občan Vaněk
Občan Vaněk je volná trilogie divadelních her, které napsal Václav Havel již v disidentu. Jedná se o krátké jednoaktovky určené pro minimalistické herecké obsazení – pro dva, maximálně tři herce. Starší hry byly pečlivě pointované a budované, oproti tomu je tato trilogie mnohem přímočařejší a intuitivnější. Všechny hry spojuje postava Vaňka, tedy Havla, protože hry jsou autobiografické. Hry reflektují tehdejší (absurdní) dobu ze zdola, pohledem obyčejného občana. Tím obyčejným člověkem ale není Havel, potažmo Vaněk,…
-
Václav Havel – Ztížená možnost soustředění
Brzy po sametové revoluci jsem se stal velkým obdivovatelem Václava Havla, i když spíše umělce než politika – politika mi v jeho podání brzo přestala být sympatická. Tehdy jsem přečetl několik jeho her a absurdní drama mě hodně zaujalo. Repetativní repliky jsou obdobou hudebního minimalismu a pokud se proháží, dojde k zajímavým efektům – a třeba i Cimrmanovské „Vyšetřování ztráty třídní knihy“ je absurdní drama. Havla jsem ale brzo zavrhl celkově a až po cca…
-
Václav Havel – Largo desolato, Pokoušení, Asanace
Několik Havlových her ze 70. let jsem již hodnotil, tentokrát jsem se dostal k trojici her z 80. let a jedná se o poslední tři hry před autorovým vstupem do politiky. Largo desolato (1984) Largo desolato líčí morální boj a dilema (stárnoucího) filosofa Leopolda. Nedávno napsal esej o lásce a tím se stal mluvčím a nadějí lidí, kteří se k němu upínají. Sám však kvůli tomu žije ve stresu a obavách, přátelům, manželce i milence…
-
Nezařazené
The Plastic People Of The Universe – IX – Hovězí porážka
Po několika koncepčních albech se plastici na začátku 80. let vrátili k rockové a písňové formě, byť v podobě tematického alba. Na Hovězí porážce dominují temné a pomalé skladby s depresivní deklamací. Náladě a atmosféře vládne rezignace a smutek, přitom některé skladby působí v pozdějších aranžích Půlnoci nebo Garáže příjemně až vesele, ale i v jejich původních verzích je slyšet melodický potenciál. Temné a nervní vyznění je dáno i nástrojovým obsazením, jedná se totiž o první nahrávku po odchodu V.Brabence do exilu a jeho saxofon nahradily další dechové nástroje…
-
Nezařazené
Každý mladý muž
Film „Každý mladý muž“ (1965) obsahuje dvě filmové povídky z armádního prostředí, řadí se k české filmové nové vlně a staví tedy na poetice absurdity, nudy a každodenní trapnosti. Tyto prvky však pozdější tvůrci využili mnohem lépe, na druhou stranu má zde člověk možnost vidět několik herců v jejich prvních „štěcích“ a osobně mě zaujaly i záběry vojenského cvičení. První povídka „Achilovy paty“ líčí cestu dvou vojáků do Plzeňské nemocnice. Mladého bažanta doprovází zkušený mazák (P.Landovský) a protože se neznají, tak toho moc…
-
Nezařazené
Naši prezidenti
Po zvolení M.Zemana prezidentem se o vážnosti tohoto úřadu dost diskutuje a polemizuje. Proto jsem si udělal takovou osobní malou inventuru našich prezidentů a moc pozitivní dojem z nich nemám. Varování – pokud patříte mezi (nekritické) obdivovatele V.Havla nebo T.G.Masaryka, tak raději nečtěte dál. Jde opravdu o velmi stručnou inventuru, u které hrozí obrovské riziko zjednodušování. Uvědomuji si, že minimálně Masaryk, Beneš a Havel byli osobnosti evropské a možná i světové úrovně, ani ostatní prezidenty není spravedlivé hodnotit jednou větou, protože šlo většinou o opravdu…