-
Egon Bondy – Hry
Původně publikováno v roce 2007. O tom, že je Egon Bondy autorem 14 divadelních her jsem dodnes nevěděl. Divadelní hry napsal v letech 1968-1970, částečně na zakázku činoherního klubu Orfeus a první z nich se dokonce několikrát hrála. Ostatní existovaly pouze jako texty, a čtyři z nich byly v roce 2007 uvedeny v Národním divadle, čehož se už autor bohužel nedožil. Nakladatelství Akropolis vydává ve své řadě graficky ladících Bondyovek 11 z nich v knižní…
-
3 sezóny v pekle
Původně publikováno v roce 2009. „3 sezóny v pekle“ mnozí označují za nejlepší český film roku 2009, ale ve skutečnosti jde o mezinárodní projekt. Jeho děj se odehrává v Praze v letech 1946-1949 a pro mě je zajímavý tím, že je inspirován životem básníka a filosofa Egona Bondyho. Tato inspirace je však trochu problémem, protože jsem nedokázal film sledovat jako film, ale srovnával jsem ho s předlohou, totiž knihou „Prvních deset let“ a dalšími Bondyho…
-
Egon Bondy – Prvních deset let
Původně publikováno v roce 2010. Po shlédnutí filmu „Tři sezóny v pekle“ jsem se chystal na (další) přečtení jeho volné předlohy, totiž autobiografické knihy „Prvních deset let“ (Egon Bondy), ale dostal jsem se k tomu až teď. Kniha „Prvních deset let“obsahuje necelých sto stránek vlastního textu, ten je následován několika přílohami včetně fotografií. V předmluvě jsou porovnáni čeští undergroundoví spisovatelé počátku padesátých let s beatníky v čele s Kerouacem a jsou zmíněny překvapivé paralely. Svým…
-
Egon Bondy – Invalidní sourozenci
Původně publikováno v roce 2009. Tato kniha, napsaná ještě před kriminalizací plastiků i disidentu, je jakýmsi manifestem českého normalizačního undergroundu, Egon Bondy zde prakticky rozvíjí Magorovu ideu odmítnutí veškeré oficiální kultury a její nahrazení vlastní, čistě undergroundovou. To mi připadá nemožné, jak kvalitativně tak kvantitativně, a i zbytečné, nejen dnes ale i tehdy. Tehdejší situaci však nemůžu soudit, v době vzniku této teze jsem ještě netahal ani onoho pověstného kačera kolem kostela. Děj knihy se…
-
Egon Bondy – Sklepní práce
Původně publikováno v roce 2008. „Sklepní práce“, napsaná na přelomu let 1973/1974, stojí na začátku obnovené prozaické tvorby Egona Bondyho. Pro mě patří k tomu nejlepšímu, co Egon Bondy napsal, přináší totiž vyvážený mix autobiografie a filosofie v přitažlivém hávu malostranských kulis. Text kombinuje prvky reálné, fantastické i snové, v úvahách autor vytyčuje všechny své hlavní téze, které v pozdějších dílech rozvádí. Tyto úvahy jsou ale sevřeny dějem a nejde tak o sbírku esejů, jako…
-
Egon Bondy – Mníšek, Vylitý nočník
Původně publikováno v roce 2008. Vydání této dvojice textů z druhé poloviny sedmdesátých let lze považovat za premiérové. Próza Mníšek (1974/1975) byla ve zkrácené a upravené verzi součástí svazku 3x Egon Bondy (1991), Vylitý nočník (1979) dosud oficiálně publikován nebyl. Obě prózy jsou poměrně krátké, celý svazek má cca 130 stran a svojí grafickou podobou odpovídá ostatním Bondyovkám z produkce nakladatelství Akropolis. Mníšek Začátek Mníška patří úvahám o díle a jeho významu, o pohádkách jako…
-
Egon Bondy – Bratři Ramazovi
Původně publikováno v roce 2007. Bratři Ramazovi jsou jedním z děl Egona Bondyho, které ještě knižně nevyšlo. Původně vycházel text na pokračování ve Vokně, v jednom čísle měla být uvedena i kritika, která ale na Bondyho zásah nevyšla – docela by mě zajímala. Kniha nyní vychází v nakladatelství Akropolis, má tak stejnou grafickou úpravu jako ostatní Bondyovky z tohoto nakladatelství. Za zmínku stojí i pečlivá redakční práce, byť nedokončená v důsledku autorova úmrtí, viz Ediční…
-
Egon Bondy – Leden na vsi
Původně publikováno v roce 2007. Po smrti Egona Bondyho začalo vycházet mnoho jeho prací v nových vydáních, takže má člověk příležitost doplnit si sbírku, i když v kompletaci jeho díla moc nedoufám. Jedním z těchto nových vydání je i „Leden na vsi“ z ledna 1977, která navíc obsahuje „Dopis Ladislavu Radoňovskému o Marxovi a ateismu“, také (zřejmě) z roku 1977. Pouze nevím, zda je tento dopis zamýšlenou integrální součástí textu, nebo byl jen přidán v…
-
Egon Bondy – Šaman
Původně publikováno v roce 2007. Jestli si dobře pamatuji, tak Šaman (1976) Egona Bondyho je první dílo, které jsem od autora četl a dodnes Šamana řadím k tomu zajímavějšímu a lepšímu z jeho tvorby. Když jsem viděl nové vydání z produkce nakladatelství Akropolis, ani jsem ho nechtěl kupovat. Nová grafická podoba, sladěná s ostatními Bondyovkami tohoto nakladatelství (zatím Máša a Běta, Hry) mě nepřipadala jako dostatečný důvod ke koupi. Ale pak jsem si v doslovu…
-
Půlnoc – City of Hysteria
Tahle deska měla otevřít Půlnoci cestu do „velkého“ světa showbusinessu ale nějak se to nepovedlo. Opadla aura mučedníků režimu i nekritické obdivování partou kamarádů, hodnotila se hudba jako taková a ta v celosvětové konkurenci neměla šanci na masový úspěch. Booklet CD tvoří klasická knížečka, která obsahuje průvodní slovo Václava Havla z roku 1984 a texty v angličtině, byť jsou skladby zpívány převážně česky. Šokovat měl i obal s nahým Magorem. Na desce se střídají momenty…