Nezařazené

Naši prezidenti

Po zvolení M.Zemana prezidentem se o vážnosti tohoto úřadu dost diskutuje a polemizuje. Proto jsem si udělal takovou osobní malou inventuru našich prezidentů a moc pozitivní dojem z nich nemám. 
Varování – pokud patříte mezi (nekritické) obdivovatele V.Havla nebo T.G.Masaryka, tak raději nečtěte dál. 
Jde opravdu o velmi stručnou inventuru, u které hrozí obrovské riziko zjednodušování. Uvědomuji si, že minimálně Masaryk, Beneš a Havel byli osobnosti evropské a možná i světové úrovně, ani ostatní prezidenty není spravedlivé hodnotit jednou větou, protože šlo většinou o opravdu komplexní osobnosti. Dále je celkem zajímavé oddělit člověka od prezidentského úřadu a vzít v úvahu jeho před a po prezidentskou činnost. 
V tomto krátkém shrnutí jsem vždy uvedl to, co mi vytane na mysli jako první, když se řekne to či ono jméno. Nebylo mým záměrem ani cílem hledat na našich prezidentech jen to špatné, opravdu bych rád měl prezidenta, na nějž bych mohl být (vnitřně) hrdý, ale bohužel to nevyšlo moc pozitivně.
Miloše Zemana hodnotit nebudu, na to chybí historický odstup, ale první pocit je – buran. Václav Klaus – nebýt amnestie, tak bych z něj měl i pozitivní pocit, jeho skepticismus si myslím teprve doceníme, zvlášť když se podívám, co se v multi-kulti korektní Evropě děje. Václav Havel bude náš nejkontroverznější prezident, já ho nemusím moc jako člověka – pokrytecké řeči o morálce v kontrastu s amnestiemi pro kamarádíčky, jeho „blbá nálada“, to vše mi prostě vadí a to „slavné“ humanitární bombardování vem čert. 
O komunistických a nacistických loutkách nemá cenu ztrácet čas. U Emila Háchy by člověk mohl chvíli přemýšlet, jestli se starý a nemocný profesor opravdu obětoval pro národ, u generála Ludvíka Svobody lze ocenit vojenskou minulost a že byla na východní frontě je úplně lhostejné.
Edvard Beneš nás nejdříve dovedl do mezinárodní izolace aby nás nakonec předal Rusům. To byl však jen důsledek Masarykovy (zahraniční) politiky, samotný Masaryk vytvořil stejný národností paskvil (jen v menším) jako tolik nenáviděné Rakousko a přitom neváhal vymyslet novou československou národnost – že jsme tisíc let žili odděleně, to nevadilo. A ani u něj nešlo o apolitického prezidenta, i on měl své oblíbence…
Kupodivu jistou sympatii mám k Františku Josefu I., prvnímu úředníku podunajské říše. Ten byl aspoň pracovitý a skromný, i když tenhle názor má v sobě spíše romantický pohled na dobu přelomu století, kdy jsme v rámci Rakouska-Uherska patřili k průmyslovým velmocem – ale to je obsahem jiného zamyšlení. 
PS: K zahraniční politice první republiky – naši spojenci byla Francie a Sovětský svaz, kteří s námi neměli společné hranice, takže se o reálné vojenské pomoci nedalo mluvit. Rusové by museli jít přes nám nepřátelské Polsko nebo Rumunsko. Rumunsko bylo sice naším spojencem, ale neměli jsme s ním žádné společné zájmy, jen společného nepřítele – Maďarsko (na jehož úkor dosáhl E.Beneš po První světové válce poměrné velkých územních zisků, což je třeba ocenit). Každopádně bylo spojenectví s Rumunskem pouze proti vzájemnému napadení Maďarskem. No a obklopení nepřátelským Německem, Polskem, Maďarskem – kudy by se k nám dostali Francouzi? Odrazem přes Měsíc? A co se týká Polska – někdy od roku 1925 se prý uvažovalo o bližší spolupráci s Polskem, ale jak Masaryk tak Beneš byli proti, přitom s Polskem máme bližší historické vazby než se Slovenskem (až do dob Jagellonců). 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *