Nezařazené

Hypnos – Heretic Commando / The Rise Of New Antikrist

Deathmetalový Hypnos ukončil činnost v roce 2006, v roce 2009 však došlo k obnovení činnosti. Bruna a Pegase doplnil rootovský Igor Hubík a takto posílená sestava vydala v roce 2012 CD „Heretic Commando / The Rise Of New Antikrist“. CD vyšlo jako exkluzivní digipack s bonusovým DVD, grafika kompletu je povedená a navazuje na předchozí počiny kapely.

CD

CD nabízí na ideální stylové stopáži 35 minut střednětempý death metal, podle vlastních slov s příklonem k atmosféričtějšímu blacku, podle mě i k thrashi. Prostor dostanou převážně valivé a zatěžkané skladby, které zdobí a ozvláštňují různé vyhrávky a sóla. Sem tam se objeví osvěžující moment, např. v podobě expresívního refrénu, čtvrtá „Burning Again / Hymn of Eternal Fire“ ukazuje, že kapela umí pracovat s atmosférou, následující „Alliance of Snakes / Reptilian Conception“ nabídne svižnější tempo podobně jako (chytlavější) „Versus the Void“. Osmičku skladeb doplňuje (akusticky pojatá) mezihra a outro. 

Na první pohled je všechno jak má být a po řemeslné stránce je to perfektní, líbí se mi i zvuk, který má skandinávský feeling – ono na tom blacku opravdu něco bude. Jenže tohle všechno mi přijde od kapely formátu Hypnos málo, tak nějak mi chybí něco navíc. Navíc mi přijde, že nahrávka jede od začátku do konce stejně, sice nemám co vytknout ale bohužel ani co vyzvednout.

Bonusové DVD

Bonusové DVD obsahuje trailer k CD, videoklip ke skladbě „Inverted“, dokument z natáčení CD a záznam vystoupení na festivalu Brutal Assault 2010; dohromady jde o zhruba hodinu materiálu.
Trailer neopomene připomenout, že se kapela po pár letech odmlky znovu probouzí k životu; ve videoklipu hraje kapela ve sklepě a tyto záběry se prolínají se vzpomínkami starého muže na koncentrák za druhé světové, vše je černobílé a utopené ve tmě. 
V dokumentu „Making of…“ se střídají černobílé i barevné záběry, protagonisté mluví střídavě česky a anglicky. Hlavní slovo má Bruno (a Pegas), dozvíme se, že jde o nejlepší album kariéry – jak jinak :). Více mě zaujalo, když Bruno vysvětluje, že chce dělat věci po svém a posouvat se trochu někam jinam, třeba díky mixu s blackem. Další zajímavý moment je, když mluví o textech, v nichž se věnuje sociální a společenské problematice a zmiňuje revoltu proti všemu, co se mu nelíbí. Takto pojaté texty se možná k deathmetalu úplně nehodí ale Brunově přístupu rozumím a chápu ho. 
Další zajímavý moment je, když Bruno mluví o producentovi – původně chtěli Dana Swano, ale protože chtěli na nahrávku dostat norský feeling, tak zvolili Borge Finstada, který produkoval například CD Chimera od Mayhem. I on se v dokumentu objeví, pikantně pak působí, když říká, že je u nás tak levně, že je to skoro zadarmo – nojo, Norsko je fakt drahý. Kromě klasických záběrů ze studia dojde i na různé blbnutí, např. jam s M.A.D. při němž zazní „Hells Bell“ od AC/DC, protože Borge hraje v norském AC/DC revivalu. Takže z vlastního natáčení v Shaark studiu obsahuje dokument jen pár štěků ale hlavně že byla sranda. 
Závěrečnou položku na DVD tvoří záznam živého vystoupení na Brutal Assaultu 2010, půlhodinový záznam nese název „Back in Death“. Vystoupení proběhlo za denního světla (což na atmosféře nedodá) před lehce prořídlým publikem – pár týpků si vystoupení užívá ale zbytek je spíše lhostejný. Jde o klasický festivalový záznam, střídají se celky i detaily a kamera je celkem akční. V první skladbě „Burning Again“ pobaví Brunova bílá košile a hlavně papírová čepice, následuje valivá „Journey into Doom“ a sypačka „Endorsed by Satan“. Následující baladu a poctu Arakainu „Lovesong“ jsem nikdy nepochopil, po „Sacrilegious“ následuje Krabathorovský hit „Orthodox“, což je sice super ale prostě tohle je typ skladby, který na CD vyzní mnohem líp.

***

Celek hodnotím kladně a velmi oceňuji Brunův přístup, zvuk i produkci. Bohužel mě prezentovaný střednětempý deathmetal za srdce nějak zvlášť nechytil… 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *