Nezařazené

Paleo na půl – bez mléka – první tři dny

V poslední době, tak dva roky, je hodně populární paleo dieta. Když ji stručně shrnu, jde o to, že jsme (naším vývojem) přizpůsobeni tomu být (a stravovat se jako) lovci a sběrači; zemědělci jsme jen posledních pár tisíc let. A tak je v rámci této diety povoleno maso, zelenina, ovoce, vejce a ořechy. Rozhodně zakázáno je mléko a mléčné výrobky, obiloviny a výrobky z nich, na luštěniny a přílohy typu brambory a rýže se názory liší. Důraz je každopádně kladen na kvalitu potravin, což je mi blízké a sympatické. 
Popularita paleo diety značně roste, četl jsem několik oslavných článků, kde byly účinky diety líčeny takřka zázračně – obrazně řečeno plešatým narostly vlasy a chromý začali chodit. Pak jsem narazil na Whole 30, což je trochu upravené paleo, které se má zkusit na dobu 30 dní. Pak se člověk na základě vlastní zkušenosti rozhodne, co dál. Třicet dní je proto, že je to dostatečně dlouhá doba na vyzkoušení ale dostatečně krátká na to, aby to člověk vydržel, protože jde přeci jen o dosti radikální zásah do běžného jídelníčku. 
Přemýšlel jsem o tom, že to zkusím, ale na kompletní verzi si netroufám, ono to při stravování v jídelnách moc nejde. Takže jsem zvolil kompromis a to vyloučení jedné potraviny. Jako nejjednodušší mi přišlo vyloučit mléko a mléčné výrobky, tedy i máslo, sýry a jogurty. K tomu mě vedlo i to, že mi už před pěti lety reflexní masérka vykládala o zahlenění organismu z mléka. No a třeba zrající sýry mi sice chutnají, ale pořád je to plíseň, byť ušlechtilá.

 Výchozí stav

Vyloučit mléko a mléčné výrobky vypadá snadně. Sýry jím několikrát týdně k snídani a večeři, jogurt tak 3-4 krát týdně ke svačině, jednou za měsíc smažák nebo nakládaný hermelín. Mléko nepiju, jen výjimečně (tak 2x měsíčně) si ho naliju do musli, občas banánový koktejl. Takže vynechat mléko nebude tak složité, jediný problém jsou obědy v restauracích – mléko totiž může být „zákeřně“ v mnoha jídlech, kde to člověk nečeká – třeba kulajda nebo bramborová kaše. Zkrátka různé omáčky nebo krémové polévky ale ani zeleninové saláty nejsou čisté – bývá v nich sýr. A zrovna předevčírem mělo všech pět jídel v naší jídelně včetně polívky a salátu jako alergen 7, tedy mléko.

První tři dny

Začal jsem prvního května 2015, což je pátek a státní svátek, takže první tři dny se stravuji doma, kde mám úplnou kontrolu nad tím, co jím. Zatím neřeším přítomnost mléka v buchtách, to prostě nelze ovlivnit ani vědět :). Slaná buchta se zapečeným sýrem je jasná, tvarohové buchty nebo drobenka se šlehačkou a krémem taky, ale různé frgály a podobně neřeším. Obrovské dilema jsou však čokolády – mám je brát jako že obsahují mléko nebo ne? Mléčná je opět jasná, ale kvalitní hořké (Lindt)? 
První tři dny byly jednoduché, změn moc nebylo. Domácí fenyklovou buchtu nepočítám, večer jsem vynechal čokoládu a druhý den jsem si carpaccio dal bez parmazánu a snědl jsem ho možná víc, protože jsem nejedl sýrovou roládu. Míchaná vajíčka s okrou jsem nedělal na másle ani jsem si ho pak nenamazal na chleba – no a to bylo asi všechno. Za první tři dny nepozoruji žádnou změnu, pozitivní ani negativní… 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *