Hudba,  CD

SPS – Jsme v hajzlu

SPS patří ke klasikům českého melodického punku. Obal debutového alba z roku 1992 „Jsme v hajzlu“ zdobí posraná a poblitá záchodová mísa, což je zvláště na formátu LP působivé. Hudebně se jedná o melodický ale řízný punk rock začátku 90. let. Vlastně by se dalo mluvit o neopunku a to ještě před tím, než ho masově zpopularizovaly kapely typu Green DayThe Offspring. Texty moc neřeším, pokrývají totiž klasická témata jako jsou vztahy, pivo, ekologie, společnost nebo odpor proti vojně. Ve své době mě hodně ovlivnily, i když zklamání nad vývojem po sametové revoluci jsem tehdy moc nechápal.  

Melodické (a hvízdané) intro předznamenává celkové vyznění nahrávky, jejíž melodický potenciál je opravdu silný, dojde však i na razantní vypalovačky typu „Seš Bastard“. Tyto dvě polohy se na albu střídají, silnou devizou jsou sborové refrény, střídající se zpěváci a zpěvákův charakteristický chraplák, který dodává nahrávce na zajímavosti a originalitě. Album obsahuje kultovní skladby jako ostřejší „Jsme v hajzlu“ se zvolněním a gradovaným refrénem, „Si zlej“ nebo „Takhle jsme válčili“, jejíž baladický začátek kontrastuje s následným rychlým zpěvem. Mezi další silné skladby patří také melodická „Černá ruka“, „Hořčice mi stoupá do nosu“ nebo „Chaos“. Kultovní status patří (programové) hymně tehdejších punkáčů „Máma“ a závěrečná lidovka „Ruská“ s textem proti Srpnu 68.  

Album je melodické, přímočaré, chytlavé a přitom svižné a řízné, zajímavé je i vokálně. Byť se mnohé skladby nesmrtelně zapsaly do historie českého punku, tak jde pro mnohé o punkovou tancovačku a módní punkáče. Já mám ale s tímto albem spojené nostalgické vzpomínky na mládí, a proto si ho rád poslechnu i dnes.  

Originální článek s odkazy na podobné články

Hodnocení

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Vote count: 2

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *