-
Egon Bondy – Severin
Bondyho Severina jsem sháněl asi patnáct let, jedná se o jeho poslední beletristickou knihu, která mi chyběla. A když jsem ji konečně na Aukru koupil, a to až ve třetí aukci, nadšeně jsem se do ní začetl – a byl spíše zklamán. Kniha se odehrává v cca pátém století našeho letopočtu, tedy v době pádu říše západořímské a jejím hrdinou je (svatý) Severin, učenec nebo spíše mnich žijící v zaalpské galii, tedy v podunají na…
-
Egon Bondy – Afghánistán
Kratší próza Afghánistán z roku 1980 volně navazuje na knihy Invalidní sourozenci a 677. Jedná se o autorovou reakci na sovětskou okupaci Afghánistánu, události v Polsku i emigraci Pavla Zajíčka. Kniha nabízí pár hlubších myšlenek o černých vyhlídkách lidstva, ale celkově je to spíše četba méně závažná. Hlavními hrdiny knihy jsou C. a D. (milenci z 677), kteří se pomocí bílého prášku přenáší do světa Bondyho knih Invalidní sourozenci, Mníšek a 677. V posledním případě…
-
Egon Bondy – 677
Kratší próza 677 z roku 1977, vydaná oficiálně až roku 2001, patří mezi typická Bondyho díla ze sedmdesátých let. Prolínají se v ní události pražského undergroundu, vize antického světa v období úpadku a antiglobalizační a filosofické úvahy. První kapitola představuje (reálné) figurky z Malé strany a undergroundu – pana Pánka, Veneru (později proslul jako Svatý Vincent), Magora a další včetně básníka, tedy autora samotného. Mezi fiktivní postavy patří Antonius a Helena, milenci z upadajícího antického…
-
Egon Bondy – Českem našich otců
V této knize srovnává autor nadšení roku 1951, kdy se odehrává její děj, s realitou roku 1983, kdy byla napsaná. Chronologicky se tak „Českem našich otců“ částečně kryje s knihou „Prvních deset let“, nabízí však pohled svazačky, která začíná pochybovat o všem a její radostné nadšení mizí kdesi v propadlišti dějin. Dnes o zmíněné době čteme jen to špatné a tak mi tento pohled, vysvětlující tehdejší nadšení, vždy chyběl a zajímal mě. Marxista Bondy navíc…
-
Egon Bondy – Máša a Běta, dvě novely
Egon Bondy, podivná figurka českého undergroundu, básník a filosof, žijící nyní v Bratislavě, je můj oblíbený autor, pokud tedy nezabředne do politické ekonomie alá „O globalizaci“. Zajímavé je, že i tak dlouho po revoluci vycházejí díla, která ještě nebyla oficiálně publikována. Dvě novely, Máša a Běta jsou jedním z těchto děl. Máša je mladá tramvajačka (průvodčí), a sledujeme její všední život v únoru 1949 v Praze – oslava Vítězného února, první směna, spory rodiči, kteří…
-
Egon Bondy – Šaman
Původně publikováno v roce 2007. Jestli si dobře pamatuji, tak Šaman (1976) Egona Bondyho je první dílo, které jsem od autora četl a dodnes Šamana řadím k tomu zajímavějšímu a lepšímu z jeho tvorby. Když jsem viděl nové vydání z produkce nakladatelství Akropolis, ani jsem ho nechtěl kupovat. Nová grafická podoba, sladěná s ostatními Bondyovkami tohoto nakladatelství (zatím Máša a Běta, Hry) mě nepřipadala jako dostatečný důvod ke koupi. Ale pak jsem si v doslovu…
-
Egon Bondy – Leden na vsi
Původně publikováno v roce 2007. Po smrti Egona Bondyho začalo vycházet mnoho jeho prací v nových vydáních, takže má člověk příležitost doplnit si sbírku, i když v kompletaci jeho díla moc nedoufám. Jedním z těchto nových vydání je i „Leden na vsi“ z ledna 1977, která navíc obsahuje „Dopis Ladislavu Radoňovskému o Marxovi a ateismu“, také (zřejmě) z roku 1977. Pouze nevím, zda je tento dopis zamýšlenou integrální součástí textu, nebo byl jen přidán v…
-
Egon Bondy – Bratři Ramazovi
Původně publikováno v roce 2007. Bratři Ramazovi jsou jedním z děl Egona Bondyho, které ještě knižně nevyšlo. Původně vycházel text na pokračování ve Vokně, v jednom čísle měla být uvedena i kritika, která ale na Bondyho zásah nevyšla – docela by mě zajímala. Kniha nyní vychází v nakladatelství Akropolis, má tak stejnou grafickou úpravu jako ostatní Bondyovky z tohoto nakladatelství. Za zmínku stojí i pečlivá redakční práce, byť nedokončená v důsledku autorova úmrtí, viz Ediční…
-
Egon Bondy – Mníšek, Vylitý nočník
Původně publikováno v roce 2008. Vydání této dvojice textů z druhé poloviny sedmdesátých let lze považovat za premiérové. Próza Mníšek (1974/1975) byla ve zkrácené a upravené verzi součástí svazku 3x Egon Bondy (1991), Vylitý nočník (1979) dosud oficiálně publikován nebyl. Obě prózy jsou poměrně krátké, celý svazek má cca 130 stran a svojí grafickou podobou odpovídá ostatním Bondyovkám z produkce nakladatelství Akropolis. Mníšek Začátek Mníška patří úvahám o díle a jeho významu, o pohádkách jako…
-
Egon Bondy – Sklepní práce
Původně publikováno v roce 2008. „Sklepní práce“, napsaná na přelomu let 1973/1974, stojí na začátku obnovené prozaické tvorby Egona Bondyho. Pro mě patří k tomu nejlepšímu, co Egon Bondy napsal, přináší totiž vyvážený mix autobiografie a filosofie v přitažlivém hávu malostranských kulis. Text kombinuje prvky reálné, fantastické i snové, v úvahách autor vytyčuje všechny své hlavní téze, které v pozdějších dílech rozvádí. Tyto úvahy jsou ale sevřeny dějem a nejde tak o sbírku esejů, jako…