Nezařazené

O vegetariánech podruhé

Nejsem vegetarián ale tak 2x týdně chodím do vegetariánského Rebia na oběd. Ale pořád mám z části vegetariánů divný pocit, dávají totiž ostentativně najevo, že oni jsou na tom morálně výše, což neuznávám. O zdravotních aspektech můžeme diskutovat, jenže to si každý najde studii potvrzující jeho názor, takže to nemá valný smysl. Ale z hlediska morálky to vyjde skoro na stejno, protože potraviny (rýže, sója atd.) jsou dnes dováženy z Číny/Indie a o podmínkách tamních zemědělců si nedělám iluze. K tomu si přidejme transport přes půlku světa, to je taky slušná ekologická zátěž (ale to se týká všech potravin, včetně argentinského hovězího). 
Někdo může namítnout, že existují Fair Trade potraviny. Jejich problém je v tom, že pokud by tyto zásady dodržovali všichni, tak ceny dramaticky vzrostou, protože láce Indie a Číny je právě v tom, že nedodržují žádné pracovní a zákonné předpisy. Koneckonců, už dnes se spousta výrobců přesunuje na Filipíny, protože Čína už je moc drahá. Takže pokud bych o stravování přemýšlel z pohledu morálky a ekologie, tak bych spíš musel uvažovat o podpoře lokálních a sezónních potravin než o vegetariánství. 
Když si tohle vše dám dohromady, tak mi vychází, že důsledný vegetarián by měl konzumovat pouze (již zmíněnou) lokální a sezónní stravu. Jenže koukám na pole za barákem – a moc tam toho neroste. A jak dodal jeden kamarád, stejně tam roste buď řepka do nafty nebo kukuřice (typická středoevropská rostlina 🙂 do biomasy, případně solární panely, jak dodal druhý.
Osobně si stále myslím, že nejlepší je vyvážená strava bez extrémů na tu či onu stranu. Takže mám tak 2x týdně vegetariánský oběd, pokud možno 2x týdně rybu (oběd a večeře) a jednou týdně mi vyjdou těstoviny, zbytek „normální“ vařené jídlo, smažené jen minimálně. Ve fast-foodu typu KFC nebo McDonalds jsem byl tak 4x za celý život ale občas si dopřeji Subway. Hladové okno je cca jednou za rok, z praktických důvodů večeřím jednou/dvakrát měsíčně u Vietnamců, ale i tam se snažím jíst maso (hovězí, kachní) s rýží nebo kebab v housce. Ano vím, že kebab se dováží mražený z Německa a o výživových hodnotách housky lze pochybovat, ale ostatní porce jsou prostě na večeři příliš velké. Dříve jsem si rád dával jarní závitky, ale posledně se z nich dal ždímat olej, takže jsem přestal. Junk food typu brambůrky, oříšky nebo tyčinky jím párkrát za rok na rodinné oslavě nebo v hospodě – ale tam je to už po těch pivech stejně jedno 🙂 
Nechci ze sebe dělat ideálního strávníka ani kázat o správném stravování. Za prvé na to nemám znalosti, za druhé bych se dostal na úroveň v úvodu kritizovaných všeználků a za třetí mám sám co vylepšovat. Občas se i doslova přežeru, klidně si dám slaninu, bůček, ale přesto si myslím, že se stravuji lépe než mnohý „vegetarián“, který zná jen smažák s hranolkama a tatarkou, případně sýrovou pizzu. 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *