Nezařazené

Nemám rád (militantní) vegetariány

Od mládí mě (trochu) zajímaly východní duchovní nauky, které inklinují k vegetariánství. Dokonce chodím jednou/dvakrát týdně na vegetariánský oběd (ne na smažák, ale do Rebia), zeleninu mám rád, ale (militantní) vegetariány moc rád nemám – a začalo to nechutnou kampaní Petra Vachlera – nedělejte ze svého žaludku hřbitov. 
Na celou věc se lze dívat z několika hledisek, většinou se začíná zdravotním. Zastánci obou táborů mají studie potírající druhou stranu – podle jedněch máme příliš krátká střeva na zpracování zeleniny, podle druhých zase příliš dlouhá na zpracování masa. Osobně mi z toho vychází, že jsme prostě všežravci, ale nevím, (potřebné) školy nemám. A co se týká těch studií – viděl jsem i studii ruského „vědce“, že litr vodky denně je to nejlepší pro zdraví. 
Další přicházejí na řadu morální argumenty, ale ani tady nechápu, proč by zrovna vegetarián měl být morálně na výši – a to nemusím uvádět ani to, že A.Hitler byl vegetarián (a abstinent). (A ani hudební skladatel R.Wágner není nejlepší vizitkou pro vegetariány – jeho opery jsou sice výborné, ale jako jeden z prvních vystoupil proti Židům.) A osobní zážitek z jedné vegetariánské restaurace morální argumenty také moc nepodporuje, uznávám ale, že vegetariáni obecně více přemýšlí o svém životě. 
Vyloženě směšné mi připadá, když vegetariáni tvrdí, že mají mnohem větší škálu jídel. Tento argument nechápu, protože já jím všechno to, co oni, plus ještě maso a sýry atd – což je podle mě mnohem větší množina jídla, než jen čistě vegetariánská. Ale s množinami se dají dělat různá kouzla, takže mají možná pravdu, kdo ví… 
Uznávám ekonomický argument – náklady na vypěstování masa jsou řádově vyšší než na vypěstování zeleniny, což má v dnešním přelidněném světe svoji váhu. Ale když se dívám, jak se u nás pěstuje řepka na bionaftu nebo jak se většina zeleniny dováží tisíce kilometrů, tak mi to nepřijde tak ekonomicky výhodné. A když se ještě podívám na ceny vegetariánských jídel – samozřejmě chápu, že je to business a módní vlna. 
Můj závěr je, ať si každý jí, co chce, ale ať nám nikdo nic (militantně) nenutí, protože máme vlastní rozum. Osobně se snažím jíst spíše kvalitní potraviny, sice preferuji zdravější, ale občas přijde chuť i na bůček nebo žebra. A takový správně udělaný biftek nebo (uzený) losos… 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *