Papírové modely

Mohelnice nad Jizerou – Kostel Panny Marie, 1:150

Po románských rotundách jsem se rozhodl pro něco hranatějšího ale stylově podobného a volba padla na tento kostelík. Jeho díly zabírají jeden a půl stránky a v podstatě jde o tři krabičky s pár plastickými prvky jako jsou okna a dveře. Aspoň takový byl můj prvotní dojem, později jsem zjistil, že stěny jsou vrstveny z plastických vrstev, čímž získá stavba na zajímavosti.

Postupoval jsem přesně podle návodu a tak jsem nejdříve sestavil věž, v té jsou záslepky oken, aby za nimi neprosvítal bílý vnitřek. Jako konstrukční prvek je to zajímavé ale vhodnější mi přijde zabarvení interiéru resp. vložení vodorovných přepážek. Věž se zaklopí střechou a přilepí k podstavě – ta je prořízlá, což je skvělý nápad usnadňující následnou manipulaci.

Následují boční stěny, vrstvené z plastických prvků, což je zajímavý konstrukční přístup. Každá stěna musí proschnout pod zátěží a protože se obávám kroucení, tak v horní části ještě podlepuji tenkým páskem. Trošku komplikovanější je tvarování podstřešní římsy – pochopit, jak je to myšleno mi dalo trochu zabrat a dokud nebyla střecha hotová, tak jsem neměl stoprocentní jistotu.

Po vytvarování tří stěn má dojít ke kompletaci celku, ale protože mi stěny ještě prosychají, dávám dohromady apsidu. U ní přemýšlím, jak přilepit plastické prvky a zachovat válcový tvar a nakonec si pomáhám dvojicí žeber. Poté lepím apsidu k zadní stěně a pak teprve kompletuji celek kostela, na základě dřívějších zkušeností mi přijde tento postup lepší. Přesto dopadlo přilepení střechy apsidy k zadní stěně přesně podle předpokladů, tedy špatně – napojení kulatých částí není triviální. Podobně jako hlavní loď se připraví tři stěny přístěnku, poté se vše sestaví, zakryje střechou a po osazení říms je hotovo.

Stavba mi zabrala cca 8 hodin čistého času a hodně mě bavila, vrstvené stěny mají určitou pevnost a celek se dobře skládá. Model je přesný a vše sedí naprosto perfektně, pouze chlopničky u oken přístěnku mohly být menší, což je tak jediná drobnost, kterou lze vystřihovánce vytknout. Druhou výtkou jsou čísla na chlopních u střech resp. říms – ale obě tyto výtky jsou až hnidopišského rázu.

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *