Papírové modely

Matyášův chrám v Budapešti, 1:200

Při návštěvě Budapešti se mi podařilo koupit tuto vystřihovánku v prodejně se suvenýry přímo v Matyášově chrámu za 2990 forintů, tedy za cca 300 Kč. Modelem této katedrály jsem završil volnou sérii významných Rakouskouherských katedrál (Praha, Vídeň, Budapešť), škoda jen, že je každá v jiném měřítku.

Model byl zabalen v průhledném plastovém obalu a jeho součástí je i malá tuba lepidla UHU, které nahrazuji klasickým Herkulesem. Vystřihovánku tvoří standardní sešit, jednotlivé strany obsahují vlastní díly, jednoduchý návod a fotky místo návodových kreseb. Použitý papír je relativně silný, textura je spíše fotorealistická a chybějí plastické prvky jako jsou zapuštěná okna, což vynahrazuje množství věžiček, ozdobných říms, křížů atd.; jednotlivé díly jsou značeny písmeny v rámci 17 celků. Návod zabírá třetinu jedné strany včetně základních modelářských rad a v podstatě říká – nejdříve slepte Matyášovu věž, poté portál, loď (celky 4-7) a poté ostatní celky, které postupně připojíte k tělu katedrály.

Součástí základny věže je komplikovaná struktura tvořená 18 drobnými věžičkami, které lepím raději na rozložený plášť, aby mohlo vše prosychat pod drobnou zátěží. Díly bohužel neobsahují žádné pomocné linky a tak vše lepím od oka, což ne vždy vyjde na 100%. Hned u třetího dílu (tedy 1b) se lekám drobounkých ozdob – jak tohle budu vystřihovat? Naštěstí si s tím (nový) skalpel Olma poradil překvapivě snadno.

Vlastní věž tvořená osmihranným pláštěm mi jde svižně od ruky, bohužel se ukazuje, že plášť věže je o několik milimetrů širší než horní podstava, což není první nepřesnost, ale vytvarovat se to nakonec dá. I nyní se lepí bez přesného umístění, což u stropů a podlah věže není ideální a proto si přidávám pomocné rysky. Vrchol věže obsahuje několik chuťovek – nejdříve chrliče, pak oblouky a nakonec tenké sloupky, které jsou o několik milimetrů delší (což je lepší, než kdyby byly kratší). A nakonec se ukázalo, že jejich větší délka je užitečná, protože jsem je přichytil k podstavě a tím trochu vypnul.

Oproti dosavadnímu průběhu je druhá věž, resp. její torzo, dosti jednoduchá. Obsahuje sice 4 věžičky a 4 arkýře, vše se však lepí bezproblémově a rychle. Totéž platí o celé čelní straně katedrály, i když návaznost štítu na věž se mi zdá docela zvláštní. Také zadní část katedrály (apsida) patří mezi jednodušší celky, náročnější je pouze šestice podpěr, což je ale typický prvek katedrál.

Následuje zavření těla katedrály – oba přední a jeden zadní celek se spojí dvojicí bočních stěn do jednoho celku a vše se zakryje střechou. Bohužel není uvedeno v jakém pořadí postupovat, takže šlo o těžkou improvizaci komplikovanou absencí jakýchkoliv rysek pro přesné pozicování. Nakonec jsem nejdřív slepil boční stěny se zadní částí a střechu s menší věží, přesnost jsem pohlídal první boční stříškou. Bohužel se mi prohnul čelní štít a nalepená střecha byla našikmo a tím se u apsidy zvedla celá katedrála skoro o dva centimetry. Následovalo „opatrné“ odříznutí od věže a postupné usazování pomocí bočních lodí 8 a 9, fixace boční stříšky, narovnávání věže a fixace zespodu. Udržet celkovou geometrii nebylo vůbec jednoduché a moc se mi to nepodařilo, ale nakonec je prohnutí celku únosných 1-2 mm. Tato komplikace mi ale vzala chuť do další práce a k modelu jsem se vrátil až po několika měsících.

Následovaly drobnosti na střeše a bočních kapličkách, tedy portál, věžičky, vikýře, chrliče; často není jednoduché jen podle fotek najít, co kam patří. Postupně jsem zkompletoval větší i menší celky umístěné po obvodu katedrály, převážně šlo o standardní práce, kde není nic, co by člověka zaskočilo nebo bylo potřeba nějak zvlášť zmínit. Občas chybí nebo přebývá chlopeň, umístění se tipuje podle fotek, ale to jsou jen detaily. Mezi mírně komplikované patří celky 11 a 14 – na nich samotných není nic složitého, ale jejich napojení na celek katedrály, zvlášť když ji mám prohlou, není úplně triviální. Také napojení celků 16 a 17 je z fotek nejasné a nakonec to nějak odhaduji, rohová věžička nad střechou 17 má být zkosená, což řeším úpravou příslušných dílů. A jak byl zdlouhavý začátek, tak totéž platí pro konec, poslední tři drobné věžičky a 17 arkýřů mi připadá nekonečných, byť jde dohromady ani ne o 40 dílků.

Konstrukčně není model složitý, pouze drobné věžičky a ozdůbky stavbu komplikují. Vytkl bych příliš silný papír, chybějící rysky a tím nepřesné určení co kam patří, prakticky chybějící návod, občasné nepřesnosti, chybějící nebo přebývající chlopně u několika dílů. Celkovou geometrii jsem si ale pokazil sám, z toho bych model nevinil, ale nakonec se mi vše podařilo jakž takž zpravit. Stavba modelu mi zabrala cca 52 hodin, ale ve skutečnosti mi trvala více než půl roku.

Model bych určitě doporučil zkušenějším modelářům, zmíněné chybky jsou sice triviální a snadno řešitelné, je však dobré mít slepeno pár modelů (ideálně katedrál).

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *