Nezařazené

Ingrowing & Isacaarum – Fight Pub I+I

Budějovické Isacaarum jsem měl ve druhé polovině 90. let hodně rád. Zběsilý black-grind s charakteristickým Chymusovým ječákem a k tomu úchylná koncertní prezentace (latexové oblečky, plynová maska a laser), to vše stálo na živo za to. Vyvrcholením tvorby pro mě bylo album Curbed, pozdější, ke grindu inklinující, „spermametal“ mě oslovoval stále méně a méně. Souputníky Isacaarum byli grindový Ingrowing, i ty jsem viděl mnohokrát na společných koncertech obou kapel ale studiová alba šla mimo mě. 
Obě zmíněné bandy vydaly společné koncertní dvoj CD se záznamem koncertů z let 2005 a 2006 – Isacaarum z 30.04.2005, SWR festival, Barroselas (Portugalsko) a Ingrowing z 21.04.2006 C.S.A. Dordoni Cremona (Itálie). Tyto koncertní záznamy jsou doplněny skladbami ze společného splitka „Bizarre End Of Century I+I“. Booklet obsahuje seznam skladeb a pár fotek z koncertu a tour, pouze jsem z něj nepochopil, jestli se celek jmenuje Fight Club nebo Fight Pub – na bookletu najdeme obě dvě varianty… 

Isacaarum

Koncertní část má cca půl hodiny a po pomalejším intru se rozjíždí typická smršť black grindu s ječákem a střídáním vokálů. Jednotlivé skladby trvají dvě až tři minuty a jde o sypačky založené na jednoduché ale šlapavé a chytlavé rytmice kontrastující se zběsilými vokály, včetně zkreslených nebo jen nad rytmikou. U vystoupení hraje prim energie a nasazení, zaujme střídání hlasů v Bukakke Bitchbomber, do paměti se zapíše Cock Control se „sborovým“ nařvaným refrénem, což skladbě dává slušnou razanci, v Dildog Trooper se mi líbí rychle „štěkaný“ text, Jizmasterpiss je sice valivější ale ono to k té sypačce zklouzne vždy a závěrečná Teenage Cunt Powerplay má taky celkem stadionový refrén. 
Celý set je možná lehce monotónní ale pořád je to pěkně energická řažba a správně zběsilá jízda, která člověka probudí a nabudí. Byť koncert zní podle očekávání, tak jsem lehce zklamán, protože pro mě osobně byly některé věci z Curbed o level lepší a chybí mi tahák typu Hydraulic Kamasutra.
Po koncertním záznamu následuje trojice studiových skladeb ze splitka, takže skladby mají lepší zvuk a jsou pro mě „víc“ Isacaarum, tedy nabídnou přesně to, co čekám.

Ingrowing

Koncertní část Ingrowing trvá cca 40 minut a nabízí průřez alby z let cca 2000 – 2005. Nástup koncertu má pěkný drive a náboj, Dance of Submission se mi líbí ječákem střídaným s growlem a je to solidní grindová bruska, která nakopne. V podobném duchu pokračuje koncert dále, líbí se mi občasný crustový (punkový) přístup k vokálu i „umca“ rytmice. 
Po drtivém začátku dojde k částečnému zvolnění, ne v tempu ale spíše v nasazení a atmosféře. Tempo skladeb se ale střídá, třeba Eradicted je taková houpavější věc. Life Stealth zapěje i Chymus (z Isacaarum), dva vokály jsou zajímavé ale jeho přínos nepovažuji za nijak zásadní. Až punkový rytmus a přístup přináší Enforce the Clones, prostor dostanou i vypalovačky typu Fight Might Be Right a koncert graduje coverem od Cripple Bastards, pořadatelů festivalu, ke kterým se Vlakin několikrát obrací. Tím se pomalu, vlastně rychle, řítíme do finále, které tvoří závěrečná Sunrape.
Následuje čtveřice bonusových skladeb ze splitka, z toho jedna je 10 vteřinová blbůstka. První skladba je spíše valivá a dokonce se v ní objeví sólíčko ale hlavně dostane prostor více vokálů – growl, ječák i tichá deklamace. Následující skladba obsahuje nášupové pasáže (se štěkotem), což se mi líbí a i závěrečná skladba je pěkná sypačka.

***

Celkem překvapivě se mi více líbí část Ingrowing. Začátek jejich vystoupení je hodně energický a i komunikace s publikem mi připadá lepší. Ze záznamu mám prostě dobrý pocit a to grind moc neposlouchám, Vlakina však respektuji. Líbí se mi i lehce crust/punkový přístup, změny tempa, gradace a hlavně střídání vokálů a koncertní nasazení. 
Na druhou stranu mě poslech baví vždy jen pár skladeb, na jeden zápřah je to pro mě lehce monotonní. A pod vlivem tohoto koncertu dokonce uvažuji o tom seznámit se se studiovou tvorbou kapely. Isacaarum mě trochu zklamali, pořádná jízda to sice je ale nějak to není ono, ale už jsem uváděl, že mi víc sedí starší tvorba. 
Celkově jsem s tímto dvojCD plně spokojen, zvlášť, když jsem ho koupil ve výprodeji Pařátu za 50 korun. 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *