Nezařazené

Huml, Kvitová a vojáci

Českým internetem nedávno (11.07.2014) zahýbala aféra, kdy poslanec(?) S. Huml odsoudil tenistku a čerstvou vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou za to, že se odstěhovala do Monaka, protože tam platí menší daně. O pár dní dříve, 08.07.2014 zahynuli čtyři čeští vojáci v Afghánistánu při sebevražedném atentátu, pátý podlehl zraněním o pár dní později.
 
Obě události spojuje lidská závist, zášť a zištnost…

***

Nevím pořádně, kdo je Huml nebo Kvitová ale pokud se někdo dobrovolně odstěhuje do zahraničí, aby tu nemusel platit daně, tak zřejmě nebude tak hrdý občan této země, byť ji úspěšně reprezentuje. Mezi internetovými diskutujícími získala Kvitová (samozřejmě) podporu, ani to odstěhování nevadí, protože se chová, alespoň z ekonomického hlediska, racionálně. Někteří naši vojáci jdou do Afghánistánu (také) ze zištných důvodů a také nás tam celkem úspěšně reprezentují, viz třeba žádost (Američanů?) o prodloužení mise. Podle mě se tedy chovají úplně stejně (racionálně) jako Kvitová a tak bych čekal i stejné ocenění. Ale ne, podle internetových diskutujících jsou to hnusní žoldáci.

Dílčí závěr – Obojí se chovají podobně (ekonomicky) racionálně, jedna je hrdinka, druzí hnusní žoldáci. Přitom je výše výdělku a míra rizika nesrovnatelná, ještě jsem neslyšel, že by někdo zabil pět tenistek na kurtu. 
Mnozí tvrdí, že Kvitová celý život dřela, aby se dostala tam, kde je. To beru. Ale to ti vojáci taky. Ono to opravdu není tak, že si někdo normálně chodí do práce a najednou, zničeho nic, sedí v letadle směr Afghánistán. Existuje dokonce hromada vojáků, kteří o tom jen sní – armáda má totiž docela přísná kriteria už jen pro vstup, pak probíhá celkem dlouhý a tvrdý výcvik a pokud někdo neprojde fyzickými nebo psychickými testy, tak prostě neletí.
Je pravda, že vojáci jsou poměrně dobře placení a po odsloužení 20(?) let mají doživotní rentu. Ale zpětné zařazení veteránů do civilního života není žádná sranda a i Američani s tím mají vážné problémy – od dob Ramba do dnes. Bývalá tenistka to má po skončení kariéry horší a tak plně chápu, že se chce zabezpečit už teď, ono těch bývalých sportovců, kteří v lepším případě řídí kamion a v horším jsou z nich bezdomovci, je docela dost. A dělat to, co třeba Katka Neumannová, na to nemá každý žaludek (a schopnosti, přeci jen sportovci většinou nejsou žádní velcí myslitelé).
Možná se můžeme bavit o morálce, o okupaci cizí země kvůli ropě atd. Jenže osobně mi nepřijde moc morální, když si někdo pinkáním nebo kopáním vydělá víc než lecjaká rozvětvená rodina za celý život. Proč nejsou podobně oceňovaní špičkoví vědci, lékaři, učitelé a další, pro mě mnohem potřebnější lidé? Osobně bych se bez Kvitové obešel (nic proti ní) stejně dobře, jako se jiní obejdou třeba bez Magdaleny Kožené… 
Opravdu nikomu nezávidím úspěch nebo peníze – ani vojákům ani Humlovi ani Kvitové, Kožené nebo Neumannové. Naopak jim jejich úspěch podložený tvrdou a dlouholetou prací (no, u Humla asi ne) přeji. Mě třeba vůbec nebere hekat na kurtu nebo běhat v plné polní po poušti, je zase nebaví třikrát za týden přepsat kus nepotřebného kódu, pardon, agilně refaktorovat integrační testy a při tom jen tak mimoděk vstřebat Spring Boot, Cucumber a Derby. To je v pořádku, každý jsme jiný. Naštěstí. A že jsme společností jinak ocenění, tím se netrápím, stejně s tím nic nenadělám. A ani nechci, nejsem komunista. 
Rozhodně nechci armádu hájit, ale ten pohled „tupý žoldák“ mi prostě vadí. Zvlášť od lidí, co nepoznají vojáka od ajznboňáka…

***

O pár dní později pan Huml prohlásil, že to nikdy neřekl, což mě naštvalo. Jeho původní prohlášení jsem bral spíše neutrálně jako jeho názor, se kterým se dá polemizovat. Ale tím, že zapírá a popírá jen dokazuje, že je bezpáteřní šašek, něco jako král z pohádky, který odvolává co odvolal a slibuje co slíbil. 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *