Hudba,  CD,  DVD

Helloween – United Alive 2019

This entry is part [part not set] of 6 in the series Helloween

Turné Pumpkins United znovuoživilo můj zájem o Helloween, i když se pořád nepřenesu o moc dál než přes první tři desky – debutové Walls of Jericho a oba Keepery, i když se to v poslední době hodně změnilo. Každopádně dojmy z koncertu „Pumpkins United“ byly natolik silné, že jsem si zkrátka musel koupit záznam jak na CD, tak na DVD. Kromě 3 CD Boxu a 3 DVD Boxu vyšel záznam i na Blue Ray a na 5 LP, všechno jsou to nádherné a výpravné sety s krásnou grafikou a fotkami, takže věřím, že to může být na formátu LP opravdu úžasné.

Pumpkins United – DVD

Menu podbarvuje novinka „Pumpkins United“, resp. úryvek v délce 40 vteřin, ale i tak jsem ho slyšel třikrát, než jsem si pustil vlastní DVD. První dva vály z Madridu („Halloween“, „Dr. Stein“) jsou úžasné, přesně takhle si pamatuji i pražskou zastávku. Následuje střih do Sao Paola, což mi přijde pocitově o něco horší, je to asi menší klub a působí to trochu syrověji. Další prostřih je na Wacken, což je obrovská monster akce a neuvěřitelný kotel lidí, proti tomu je brutal vesnická tancovačka. A přesně do tohoto prostředí se halekačka typu „Are You Metal“ více než hodí.

Zmíněné tři lokace se střídají, pro mě osobně vede Madrid, ale všude je vidět 100% výkon a fakt jen zírám, jak to i po třiceti letech neuvěřitelně šlape. Díky tomuhle turné začínám brát na milost věci po Keeperech, ale když už (mě) to začíná trošičku nudit, nastoupí blok Kaye Hansena, což je naprostá pecka a vysoká škola Heavy Metalu. První DVD končí novinkou „Pumpkins United“ po které následuje bubenické sólo jako vzpomínka na Inga, původního bubeníka. Druhé DVD jede ve stejném duchu, i tady dostanou prostor silnější věci „Eagles Can Fly“, „Sole Survivor“ i staré vykopávky jako „How Many Tears“. Závěr setu tvoří „Keeper of the Seven Keys“ zakončený představením kapely, pak jsou jakože přídavky a vystoupení vrcholí hrátkami s publikem při závěrečné „I Want Out“ na Weckenu.

Při sledování mě znovu a znovu nadchne pohoda, lehkost, samozřejmost, vtípky i různé metalové postoje a klišé. Přitom je vše pojato s noblesou, nadhledem a přehledem; strašně se mi to líbí. A oceňuji i to, že muzikanti na pódiu nevypadají jako parta přestárlých homelessáků a boveráků, jak je tomu často zvykem i u leckteré o generaci mladší kapely.

Bonusový disk

Na bonusovém disku jsou další 4 skladby a to první dvě ze Sao Paola, „Kids Of The Century“ z Prahy a „March Of The Time“ z Chile.

Stěžejním bonusem je více než půlhodinový rozhovor s kapelou, v němž jednotliví členové vykládají, jak je to super být v Helloween. Vzájemné hodnocení je samozřejmě plné superlativů, což lze na jednu stranu čekat, na druhou stranu to fakt působí dojmem kapely přátel. Zmíní i ten moment „united“, tedy jak se dali dohromady, co od toho čekali a jak vnímali návrat po letech, a to z obou stran. Důležité sdělení je i to, že je nakopává reakce lidí, že se neumí přetvařovat a není lehké být každý večer v top formě. Ale publikum jim prostě dá energii a oni jim jí vrátí – to sice také říká (skoro) každý, ale sledovat tohle DVD je opravdu radost…

Dalším bonusem je „LED essential“, což jsou úryvky z doprovodných projekcí podbarvené skladbami (v chronologickém pořadí). Vizuálně je to pěkné, ale možná je to trochu zbytečné, i když věřím, že znalci klipů a obalů desek si užijí spoustu detailů. To platí ještě více u „Seth a Doc“, což jsou cca dvouminutová skeče dýní-průvodců, které vyplňovaly pauzy mezi jednotlivými skladbami. Při sledování koncertního záznamu jsem si říkal, že je škoda, že tam nejsou, takže si je můžeme užít aspoň takhle. A puštěné takhle po sobě se ukazuje, že to má i jakýsi příběh a smysl…

Pumpkins United – CD

Na CD je záznam celého koncertu z Madridu, zní to sice parádně, ale bez videa je to najednou takové poloviční 🙂 Leckdy jde o 30 let staré skladby a přitom z nich nemám pocit trapnosti, zastarání nebo naopak neúčelné modernizace, prostě zní tak, jak je člověk zvyklý. Na CD jsou možná trošku ořezané proslovy mezi skladbami, některé momenty jsou bez videa trochu zdlouhavé, ale pořád je to skvělý záznam. Oproti DVD se CD liší v pár skladbách a bonusech, ale nejde o nic dramatického.


Pro mě je „Pumpkins United“ naprostá bomba a jsem úplně spokojen, v tomto případě neumím být k Helloween kritický. Celková atmosféra, provedení jak bookletů tak menu DVD, kamera, střih, show, prostě všechno perfektně sedí. Při poslechu nebo sledování jsem pořád nadšený a působí to na mě velmi pozitivně. Ani nemám pocit umělého ždímání peněz z fanoušků, a to přesto, že tour trvá už asi tři roky a koupil jsem si DVD, CD, mikinu a byl na koncertě. Pořád to má svoje kouzlo a necítím to vyloženě komerčně.

PS: Puntičkáře zamrzí špatný tracklist na přebalu, první tři skladby uvedené na disku 2 jsou ve skutečnosti na prvním disku.

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Series Navigation

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *