Hudba,  CD

Deaf And Dumb – Evildarkrooted… Total Dumb

Grindový Deaf And Dumb se na scéně mihli v letech 1995-1997 a zůstaly po nich tři nahrávky – demo Evillive, sedmipalec Lightnessdark a split Uprooted s Imperial Foeticide. Zejména sedmipalec Lightnessdark pro mě představoval vrchol žánru a vždycky jsem litoval, že to kapela nedotáhla dále, alespoň k plnohodnotné debutové nahrávce. Musím se tedy spokojit s CD „sebraných“ nahrávek, které kromě tří výše uvedených obsahuje pět „nových“ skladeb z roku 2013, kdy aktivity kapely na čas ožily aby nakonec vše skončilo u ledu.

Booklet CD navazuje na grafiku a vizuální styl starých nahrávek, nakolik si ho vybavuji. Obsahuje pár fotek, seznam skladeb a stránku shrnující historii těch pár let, co kapela působila na scéně. Fotky kapely a industriálního prostředí Ostravy (Nová huť?) mě docela zaujaly.

Co se týká zvuku CD, nevím jestli došlo k remasterování ale proti mnou digitalizovanému sedmipalci i split CD je slyšitelný rozdíl, ale neposoudím, jestli je to jenom víc nahlas, plnohodnotně remastrované nebo došlo na loudness war. Ale zkoumat se mi to opravdu nechce.

Poznámka – dva z výše uvedených nosičů jsem hodnotil před deseti lety a na tehdejším hodnocení bych po věcné stránce moc neměnil, maximálně slohovou stránku.

Evillive (1995)

První demo zahajuje „Smells Like Teen Spirit “ od Nirvany a při prvním poslechu na mě dýchla velká nostalgie. Pak se rozjíždí grind s murmurem, skladby obsahují zpomalení i ječák, takže vše, co tam patří a co je na tomto stylu pro mě zajímavé. I zde se objevují ruchové a industriální intra a zvuky, na pozdějších nahrávkách ještě dotaženější. Grind je to spíše hrubého ražení, ale pořád docela šlapavý a chytlavý, nahrávka pěkně svižně odsýpá a líbí se mi basa i kontrasty ječáku a murmuru.

Lightnessdark (1995)

Nechci opakovat svoje dřívější hodnocení, pro mě jde o vrchol nejen téhle kapely ale řadím to i ke špičce celé scény. Chytlavý, industriálně podbarvený a variabilní grind, některé rytmicko-basové momenty jsou velmi silné.

Uprooted (1996)

Ani zde se nechci opakovat, nahrávka je o trošku hudebnější a hutnější, více metalová. Rytmika už není tak chytlavá a skočná, ale to jsou všechno jen drobné nuance.

Relics Of The Ancient Technology (2013)

Tato nahrávka má pomalejší tempo, místy až moc, základní atributy tvorby skupiny jsou však zachovány, tedy zajímavá rytmika a členité pasáže, prostor dostanou i industriální ruchy, bohužel nedojde na ječák. Jakoby techno nádech ve druhé skladbě „Embryo“ evokuje cyber-metal, který v dosti odlišné podobě představili Fear Factory, ještě před přelomovou deskou Demonufacture. Následující „The Murderers Generation“ mi přijde až moc zpomalená, zato „Two Face Friend“ je zajímavější, sekanější a deathovější/metalovější. Celou nahrávku chápu jako nostalgii a vzpomínku na „starý dobrý“ časy…


Celkově jde o zajímavou nahrávku v duchu členitého a chytlavého grindu s industriálním podkreslením. V jednotlivých skladbách dojde na různé nuance v rámci stylu, tu je tvorba rychlejší, tu pomalejší. Díky industriálnímu nádechu a rytmické variabilitě mi přijde docela originální, byť ne stylově úplně čistá, což ve své době asi ještě nebylo in.

Pro mě jde o takřka ideální grind s vrcholem v podobě sedmipalce Lightnessdark, což jsem tu psal asi 3x a nějak nechápu, proč kapela zapadla a prosadili se jiní…

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *