Nezařazené

Čtyřhodinový (ne)smysl

Novým „králem“ na poli produktivní literatury je Timothy Ferriss se svým Čtyřhodinovým týdnem. David Allen nám ukázal, jak se zorganizovat pomocí GTD, Leo Babauta nám to zjednodušil zenovým přístupem a Timothy Ferriss teď tvrdí, že to zvládneme za čtyři hodiny týdně. 
Ze zvědavosti jsem si stáhl ukázku Čtyřhodinového týdne z iBooks. Protože má ukázka skoro 40 stránek, tak jsem si myslel, že dobře poznám, jestli stojí za zakoupení nebo ne. Ale ani po přečtení 40 stran jsem to nepoznal, což je zvláštní, protože Allanovi stačí podobný rozsah na základní vysvětlení GTD a Babauta většinou ani víc nepotřebuje. Zato Ferriss stihne na tomto celkem velkém prostoru pouze vysvětlit, že se díky jeho knize budu moci potápět na soukromých atolech nebo tančit sambu v Brazílii a nebude mě to stát víc, než kdybych seděl doma a koukal z okna. A že se tomu říká noví bohatí, což jsou lidé, kteří mají zážitky jako milionáři ale nic je to nestojí. Ale v celé ukázce není jediná rada, jak toho dosáhnout. 
Takový byl můj první dojem z ukázky. O tři hodiny později jsem si uvědomil, že tam jedna rada byla, byť naznačená a skrytá. Ta rada zněla – outsourcujte. To jsem původně chápal jako „najímejte si Indy na podřadné činnosti (vašeho podnikání)“. O co ve skutečnosti jde u outsourcingu jsem si uvědomil ve chvíli, kdy jsem platil pomocnici za hlídání dětí. Což je přesně ono – zaplatit někomu, abych sám mohl dělat něco jiného. Je to prostě o tom, nakolik si cením svého času. Na kolik si cením třeba toho, že se po večírku dostanu o hodinu dříve do postele (když pojedu tágem místo šalinou) a díky tomu budu více vyspaný. Dá se to vůbec finančně vyčíslit? 
Napadly mě i další příklady a chtě-nechtě jsem uznal, že mi Ferriss přeci jen v něčem poradil. Ale ani to mě nepřesvědčilo ke koupi této knihy. Abych mu však nekřivdil, ukázky (dokonce ještě delší) z jeho dalších knih Čtyřhodinové těloČtyřhodinový kuchař mě zaujaly mnohem víc a dokonce budu v budoucnu uvažovat o koupi. 
Přesto se u všech tří ukázek nemůžu zbavit dojmu strašné rozvláčnosti, ukecanosti, sebechvály a sebepropagace. Přijde mi, že struktura knih je zhruba následující – s touto knihou se naučíte tohle a tohle a tamto. Já se totiž naučil tohle, tamto i támhleto, bavil jsem se o tom s tím, tamtím a oním a zeptal se ho na to a ono. No a když to uděláte stejně, tak to taky budete umět. No vidíte, už to vlastně umíte. Možná to tak není, ale těžko soudit na základě krátké, jen stostránkové, ukázky… 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *