Papírové modely

Chrám svatého Víta, 1:350

Kariéru papírového modeláře jsem znovuobnovil v roce 2009 modelem Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Model jsem kdysi lepil jako kluk, tak jsem si říkal, že ho musím zvládnout i teď.

Na odborných modelářských webech, jsem se dočetl, že modely od Betexy nejsou nic moc a jsou zaměřeny spíše jako suvenýr pro návštěvníky, než jako vážně míněné modely. Modelářům hlavně vadí počítačové textury, ale to já nějak nedokáži posoudit a model na mě působil celkem dobrým dojmem, byť pečlivosti a preciznosti modelů R.Vyškovského nedosahoval.

Mezi nedostatky bych zařadil trošku tužší a silnější papír, který sice dodává modelu na tuhosti a bytelnosti, na druhou stranu se drobné detaily sestavují leckdy obtížně. Dále na některých dílech chybí chlopně, které si sice člověk může dodělat, ale musí jejich nepřítomnost včas odhalit. Na některých dílech naopak chlopně přebývají, což je sice snadno řešitelné, ale dobrému pocitu to nepřidá. I potisk dílů není ideální, barevná výplň často přesahuje a člověk musí trochu přemýšlet, co má vlastně stříhat. Osobně bych uvítal i vnitřní opory, samonosný plášť i věže se prohýbají a udržet model v rovině je celkem obtížné, mě se to nakonec úplně nepodařilo. Navíc je lepení od střechy poněkud nešťastné, při manipulaci s modelem jsem většinu věží musel přilepit znovu, ale to je možná tím, že jsem gramla. Návod i návodové kresby mohly být o trošku detailnější, občas jsem volil mírně odlišný postup lepení, ale když to vezmu kolem dokola, nejde o žádné neřešitelné problémy ani nic, co by člověk rychle nevyřešil a neporadil si s tím.

Je jistě odvaha začít obnovenou „kariéru“ modeláře takto složitým modelem, ale výsledek není nejhorší. Model se totiž lepí celkem snadno, pouze 22 podpěr představuje poněkud úmornější práci. Osobně jsem stavbu modelu zvládl za šest týdnů, což je k mému ostatnímu vytížení celkem přijatelná doba. Výrobce nabízí dokonce dvě varianty, lišící se detailností zpracování zejména zapuštěných oken a různých drobných ozdobiček. Obě varianty jsem zkombinoval, protože se mi na čelních věžích nechtělo piplat s šesti úzkými okny, teď ale myslím, že to byla chyba. Stavbu jsem dokumentoval po jednotlivých týdnech, částečně i proto, abych si pohrál s novým bleskem.

První týden

Ze začátku stavby jde všechno svižně od ruky, staví se horní patro z velkých dílů, věž a střecha, takže je výsledek i pokrok celkem rychle vidět. Pouze jsem nejdříve vlepil střechu do pláště a pak teprve zpevňoval plášť balustrádou, opačně než říkal návod. Myslím, že pro vlepení střechy byla určitá vůle a plastičnost nehotového pláště výhodou. První týden stavby zakončuji kopulí střechy a zde se již viditelné práce začínají zpomalovat.

Druhý týden

Ve druhém týdnu jsem již měl méně času a tak jsem lepil pouze různé drobné opěry, pokrok ve stavbě není na první pohled moc patrný a nejviditelnějším, i když tím jednodušším, jsou obě přední věže.

Třetí týden

Po dokončení čelních věží nastalo to, čeho jsem se děsil od začátku a na co jsem se vůbec netěšil, totiž kompletace jednotlivých opěr, tuto práci si prokládám lepením stříšek a snažím se dodržovat tempo jedna až dvě opěry denně.

Čtvrtý týden

Dokončuji opěry a stříšky a zjišťuji, že některé ze stříšek se usazují obzvláště obtížně. Poté jsem zahájil kompletaci závěru katedrály a za poněkud hloupé považuji, že teprve teď jsem si uvědomil, jak správně rýhovat 🙁 To vše probíhá v atmosféře blížících se vánoc, které nepřejí drobným papírovým ústřižkům všude, kam se člověk podívá.

Pátý týden

Dokončil jsem závěr katedrály, přičemž poslední opěry byly již skutečně úmorné, zvlášť, když nesedí počet dílů 62 a 63 a celkově by opěry snesly trochu lepší zpracování. Po usazení závěru katedrály pokračuji obvodovým pláštěm, kde jsou u jednoho dílu nepřesně zakresleny chlopně. Plášť samotný zespodu nepůsobí všude úplně pěkně, napojení na balustrádu místy nesedí a bude nutné zamalovat svítící bílý papír.

Šestý týden

Dokončuji portál, usazuji katedrálu na zem a dokončuji různé drobné detaily a ozdoby. Následovat bude ještě zamalování hran a usazení na pevnější, zřejmě překližkové, podloží, ale to není na pořadu dne.

Hodnocení

Průměrné hodnocení 5 / 5. Vote count: 1

Zatím nehodnoceno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *