Nezařazené

666+1. koncert Insanie – Insania, Jolly Joker – Brno, Favál, 11.04.2014

Upřímně řečeno, na 666+1. koncert Insanie jsem šel jen kvůli Jolly Joker, v devadesátých letech důležité kapele české crossoverové scény. „Žolíky“ jsem posledních cca 15 let nesledoval a defakto jsem ani nevěděl, že ještě fungují – proto jsem se na ně vydal. Insaniu jsem viděl už tolikrát a navíc mě její poslední alba míjejí, takže jsem od ní nějaký zvláštní zážitek ani nečekal… 
Jolly Joker (dnes s přídavkem and Country Metal of The Universe) hráli kdysi crossover a v tom pokračují, byť podle dojmů z koncertu bych mluvil o řádně přiostřeném regae. Z něj si kapela bere houpavost a přidává ostré a sekané riffy, melodický zpěv se střídá s až po slabikách frázovanými texty. Ty jsou hravé, přitom vyjadřují určitou ironickou protistádnost, což je jedno s pojítek s Insanií. 
Ze starších a mě známých věcí zazněly kultovní skladby „Raketou do tmy“, „Bublinina žádost“ a závěrečný „Valčík na rozloučenou“, upravené do aktuálního zvuku kapely – ale popravdě řečeno, s odstupem a nadhledem let bych řekl, že se tehdejší a současný zvuk svým základem a přístupem nijak zvlášť neliší. Petr Kumandžas, leader kapely, hýřil (přiměřenou) energií a připomněl i dávný společný koncert s K25A a Support Lesbiens z doby, kdy tyto kapely společně vládly české crossoverové scéně – kde ty časy jsou… Set se mi celkem líbil jako nostalgická vzpomínka, hudebně jsem dnes už jinde, ale bylo to poctivé a upřímné vystoupení. 
Původně jsem si říkal, že mi od Insanie bude stačit půlka setu a pak půjdu domů. Myslel jsem si totiž, že mě kapela nemá čím překvapit, protože posledních několik koncertů (na Flédě) mě nijak nezaujalo. Ale tentokrát to bylo zajímavější, možná proto, že došlo převážně na „nové“ skladby z posledních tří desek, samozřejmě s důrazem na novinku „Zapal dům poraž strom…“. Najednou jsem Insanii viděl jako jinou, novou kapelu, nějak víc mi došly různé textové i hudební vtípky, třeba v podobě pivně rockového refrénu „bylo toho dost“. A i prostředí Faválu mi přišlo adekvátnější, prostě tenhle večer si vše tak nějak dobře sedlo… 
Jako staromilec musím přiznat, že „povinné“ přídavky „U.R.Dead“ a „Zimní varování“ mi ale k setu nějak nesedly, připadaly mi jako něco cizorodého a nekonzistentního. To samozřejmě říkám velmi nerad, ale kdyby tyhle přídavky nezazněly, tak by mi už asi ani nechyběly. 
Závěr – možná dám novější tvorbě Insanie ještě jednu šanci… 

Hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno.